ВІДДІЛ ОСВІТИ ТОКМАЦЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Звіт за 2019 рік


                                                                         
Про   Програму     розвитку
освіти Токмацького району
на 2018-2022 роки

У результаті виконання завдань Програми розвитку освіти Токмацького району на 2018-2022 роки (далі – Програма) в 2019 році забезпечено поліпшення умов доступності освіти для населення району, піднесення її якості, ефективності діяльності закладів освіти.
        До складу мережі закладів освіти району входить 18 закладів (далі ЗО), функціонуючих – 13, з них: 2 – І-ІІ ст., 11 – І-ІІІ ст., з них 3 опорних заклади загальної середньої освіти., які створено у 2018 році,  5 навчально-виховних комплексів (НВК) «ЗОШ - ДНЗ». Станом на 02.09.2019 року 140 класів з контингентом 1584 учня. У мережі зберігаються законсервованими 5 шкіл: Долинська, Роботинська, Ударницька, Червногірська та Чистопільська ЗОШ.
Мережу позашкільних навчальних закладів (ПНЗ) складають: районний будинок творчості школярів (РБТШ), в якому 18 груп  та 269 вихованців, та дитячо-юнацька спортивна школа (ДЮСШ), в якій 27 груп – 340 вихованців. 
В районі 726 осіб, які проживають за межами пішохідної доступності від закладів освіти і потребують підвезення, з них: 545 – учні (51% від загальної кількості учнів сільської місцевості), 109 – вихованці ДНЗ, 72 – педпрацівники (23%). Підвіз учнів та педагогічних працівників здійснюється до 12-ти загальноосвітніх (92% від загалу) та 8 дошкільних навчальних закладів 13-ма автобусами, які належать навчальним закладам – 10 і сільським радам – 3.
Найбільше учнів, що підвозяться, навчаються в Кіровській ЗОШ, Таврійському НВК, Запорізькій ЗОШ, Молочанській ЗОШ.
Відділом освіти райдержадміністрації спільно із закладами загальної середньої та дошкільної освіти, сільськими радами постійно здійснюється оптимізація мережі закладів освіти району, раціоналізація використання кадрового потенціалу педагогічних працівників; переглядається закріплення за закладами освіти територій обслуговування з урахуванням потреби в організації підвезення учнів та педагогічних працівників, аналізується по кожному мікрорайону шкіл кількість дітей, що підвозяться, розробляються та затверджуються маршрути шкільних автобусів, відповідно до потреб здійснюється розподіл транспортних засобів між закладами освіти.
Кожний із шкільних автобусів регулярно проходить технічний огляд – 2 рази на рік.
Здійснювати підвіз фінансово допомагають сільські ради.
Здійснюються заходи з підвищення рівня якості навчання та охоплення дітей дошкільною освітою. У Токмацькому районі функціонує 14 комунальних закладів, що надають дошкільну освіту. З них: 8 закладів дошкільної освіти, 4 навчально-виховних комплекси «Загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» (далі НВК) та 2 ОЗЗСО
Здобувають організовану дошкільну освіту 523 дітини, з них:
    у ДНЗ – 409 дітей; у НВК – 114 дітей.
На 2019 рік у зведеному бюджеті району по галузі «Освіта» затверджено видатки у сумі 75 млн. грн. 784 тис. 482 грн. (на 16,6 % більше, ніж у 2018 році), з яких профінансовано  72 млн. 456 тис. 191 грн. (96 % затверджених на рік коштів).
Середньомісячна заробітна плата освітян в порівнянні з попереднім роком збільшилася на 10 % в зв’язку з підвищенням посадових окладів і складає 10, 720 грн.
За підсумками роботи п’ять кращих вчителів отримали району премію голови до Дня вчителя на загальну суму 31 тис. 075 грн. грн., конкурсу «Вчитель року»  - 1 вчитель на суму 3  тис. грн..
З районного, місцевого  та обласних бюджетів на ремонт та оновлення обладнання навчальних закладів у 2019 році виділено 5 млн. 209 тис. 382 грн., а саме: на придбання будівельних матеріалів для Покровського НВК, Новопрокопівського ОЗЗСО, Новенької ЗОШ, Новомиколаївського НВК, Молочанського ОЗЗСО, Виноградненського НВК, Молочанської ЗОШ, Таврійського НВК, Новогорівського ОЗЗСО; поточний ремонт покрівлі Новопрокопівського ОЗЗСО, Молочанського ОЗЗСО, Новомиколаївського НВК, Покровського НВК; поточний ремонт котла Запорізької ЗОШ, Коханівського НВК; придбання меблів, комп’ютерного обладнання, дидактичного матеріалу для Нової української школи; ремонт тепломережі Запорізької ЗОШ, меблі для Новенської ЗОШ; обладнання для харчоблоків Новопрокопівського ОЗЗСО, Новогорівського ОЗЗСО; придбання дверей Долинської ЗОШ; придбання комп’ютерного обладнання Кіровської ЗОШ; Новомиколаївського НВК, Молочанської ЗОШ; придбання кабінетів природно-математичного призначення Новогорівського ОЗЗСО, Молочанського ОЗЗСО, Новопрокопівського ОЗЗСО; придбання обладнання для ресурсних кімнат Новогорівського ОЗЗСО, Молочанського ОЗЗСО; для шкіл району придбання комп’ютерного обладнання, меблів для дітей з особливими потребами; придбання довгострокового обладнання згідно розпорядження 500 – Р від 10.07.2019; придбання вентиляційного обладнання Молочанського ОЗЗСО; придбання конвекторів Кіровської ЗОШ; поточний ремонт з улаштування тротуарної плитки та ремонт ганку для Новенської ЗОШ.
  З метою реалізації державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку дітей шкільного віку відділом освіти ТРДА з 01.07.2019 по 20.07.2019 було відкрито дев’ять пришкільних таборів денного перебування (без сну) терміном 14 календарних днів на базі: Балківської ЗОШ, Запорізької ЗОШ, Новогорівського ОЗЗСО, Новомиколаївського НВК, Новопрокопівського ОЗО, Таврійського НВК, Молочанської ЗОШ, Виноградненського НВК, Новенської ЗОШ  та всі (13) ЗЗСО району організували роботу мовних таборів з двогодинним перебуванням учнів на протязі п’яти днів.
Під час літньої оздоровчої кампанії у Токмацькому районі охоплено відпочинком у пришкільних та мовних таборах денного перебування учнівського контингенту:
-    5 дітей сиріт;
-    4 дитини з інвалідністю;
-    1 дитина потерпілі від наслідків ЧАЕС;
-    82 дітей з багатодітних і малозабезпечених сімей;
-    10 дітей осіб, визнаних учасниками бойових дій;
-    9 дітей, які перебувають на диспансерному обліку;
-    11 дітей талановитих та обдарованих;
-    78 дітей агропромислового комплексу та соц.сфери села.
Створено умови для інформатизації навчально-виховного процесу. Усі заклади освіти району комп’ютеризовані. Рівень забезпеченості закладів освіти навчальними комп’ютерними комплексами (далі НКК) становить                     100 %. Практично всі педагоги району володіють навичками роботи з комп’ютерною технікою. Всі школи району працюють в єдиному інформаційному освітньому просторі на базі програми «КУРС».
На виконання Плану заходів та з метою підвищення методичного та практичного рівнів професійної компетентності вчителів початкових класів щодо реалізації завдань нового Державного стандарту початкової освіти відповідно до основних напрямів державної політики у галузі освіти Міністерство освіти і науки України затвердило наказом від 15.01.2018 № 36 «Про затвердження Типової освітньої програми організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладами післядипломної педагогічної освіти», так, протягом 2018 – 2019 років при Запорізькому обласному інституті післядипломної педагогічної освіти пройшли навчання всі 100% вчителів початкових класів, які впроваджують компетентнісне навчання за новим Державним стандартом початкової освіти, а також: 21 - вчитель іноземної мови, 29 - вчителів фізичної культури, 29- вчителів навчального курсу «Мистецтво»,  які викладають навчальні предмети у перших класах Нової української школи та 23 – вчителя, використання ІКТ на уроках в початковій школі: «Формування інформаційно - цифрової компетентності молодшого школяра в Новій українській школі». Вчителі початкової школи 100% пройшли навчальні тренінги з впровадження ігрових технологій навчання за сприяння «The LEGO Foundation» в Новій українській школі: «Гра по-новому, навчання по-іншому».
Представники адміністративного складу закладів загальної середньої освіти Токмацького району пройшли навчання з упровадження Концепції «Нова українська школа: управлінський аспект» - директори – 13 чоловік, ЗДНВР - 24. 
У квітні 2019 року з метою розвитку та підвищення професійної компетентності вчителів було проведено районний захід «Педагогічна весна». З метою розвитку управлінського потенціалу та забезпечення методичного супроводу педагогічного та керівного складу закладів освіти в умовах реформування, комунальною установою «Районний методичний кабінет» протягом року проведено чотири тренінги, п’ять виїзних засідань, щокварталу проводились оперативні наради при начальнику відділу освіти, засідання за «круглим» столом при директору КУ «РМК» Фокші С.Є.. 
Згідно плану роботи Колегії відділу освіти Токмацької райдержадміністрації розглядалися питання щодо реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Про стан реалізації основних положень НУШ в контексті реформування початкової освіти», «Про заходи із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування ЗЗСО «Нова українська школа»  у Токмацькому районі», з метою координації методичної роботи «Про створення навчального простору та освітнього середовища в рамках реалізації Концепції НУШ», виконання Плану заходів розпорядження - семінар: «Нова українська школа – від Концепції до реалізації», інструктивно-методична нарада: «Інноваційна трансформація освітнього середовища», «Навчання на засадах компетентнісного підходу, вимоги до якості освіти в умовах впровадження «Нової української школи», «Партнерство в освіті». 
На засіданні районних методичних комісій вчителів 1 – 4 класів початкової школи розглядалися питання впровадження Державного стандарту та реалізації програм початкової школи, створення сучасного освітнього середовища Нової української школи у закладах загальної середньої освіти, реалізації інтегрованого навчання, створення відкритого простору професійного розвитку педагога в умовах реформування освітньої галузі, плануванню та проведенню науково-методичних заходів для учителів початкових класів Токмацького району.
З 1 вересня 2019 року відкрито у закладах освіти Токмацького району 13 перших класів,  в яких навчається 186 учнів.  На підставі моніторингу закладів загальної середньої освіти школи І ступеня в забезпеченні матеріально-технічним оснащенням щодо реалізації компетентнісного підходу в Новій українській школі та відповідно «Примірного переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для навчальних кабінетів початкової школи» затвердженого наказом МОН №137 від 13.02.2018 року, протягом ІІІ кварталу 2019 року проведено тендерні закупівлі:  комп’ютерного оснащення на суму 391760 грн., дидактичних матеріалів на 145242 грн., придбання сучасних меблів – 292500 грн. На оснащення перших класів виділено: 605004 грн. -  з державного бюджету (освітня субвенція),  224498 грн. – з районної ради, загальна сума становить: 829502 грн. На ці кошти всі заклади освіти оснащено за Концепцією «Нова українська школа»: сучасними меблями, дидактичними матеріалами та комп’ютерною технікою. 
З метою забезпечення та функціонування механізму громадського нагляду за діяльністю закладів загальної середньої освіти створено Громадські ради при ЗЗСО Токмацького району. На виконання п.4. пп.4.2 наказу відділу освіти від 02.03.2018 № 69 «Про заходи  на 2018 – 2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» створено громадську наглядову раду при відділі освіти Токмацької райдержадміністрації.
    В закладах освіти створений банк даних дітей з вадами розвитку та дітей-інвалідів з метою залучення їх до реабілітаційного простору. У закладах освіти району навчається 24 дитини-інваліда, з них 4 – на індивідуальному навчанні, 20 – у шкільному колективі. В школах, де навчаються такі діти, створено відповідні умови до залучення їх до реабілітаційного простору, адаптації їх у шкільному колективі, вільного доступу до якісної освіти: 13 шкіл району обладнано пандусами, всі школи облаштовані внутрішніми туалетними кімнатами.
До Міжнародного дня інвалідів в грудні в усіх закладах освіти пройшли уроки доброти «Дивіться на нас, як на рівних», виховні години «Вчимося толерантності», «Зрозумійте їх вірно», «Вони творці своєї долі», «Життя – найбільша цінність», виставки в шкільних бібліотеках «Навчи своє серце добру».
З метою підтримки молоді в районі реалізуються такі програми:
1. Цільова програма розвитку фізичної культури і спорту в Токмацькому районі на 2017-2021 роки;
2. Районна цільова програма національно-патріотичного виховання молоді на 2017-2021 роки.
У 2019 році касові видатки склали: з програми національно-патріотичного виховання молоді - 107, 943 тис. грн., а з програми розвитку фізичної культури і спорту – 108, 700 тис. грн..
Відділом освіти, адміністраціями закладів освіти, дитячо-юнацької спортивної школи проводиться освітня та інформаційна робота з вивчення популяризації фізичної культури та спорту.
Учнівська молодь постійно залучається до участі у спортивних змаганнях, конкурсах, фестивалях, присвячених розвитку, популяризації і підтримки фізичної культури та спорту. Робота відділу основується на вихованні учнів на гуманістичних цінностях дружби, взаємоповаги, солідарності, благородства; формування в них навичок і культури здорового способу життя, залучення їх до активних занять фізичною культурою та спортом, підготовка до високопродуктивної праці.
Основними базами розвитку дитячо-юнацького спорту у Токмацькому районі є дитячо-юнацька спортивна школа у м. Молочанську, спортивні зали і майданчики закладів загальної середньої освіти, а також спортивні майданчики, футбольні поля в населених пунктах району.
У 2019 році в ДЮСШ функціонує відділення вільної боротьби, легкої атлетики, футболу, гирьовий спорт, стрибки на батуті (акробатична доріжка), хортинг.Філії відділень ДЮСШ відкриті:
-    у м. Молочанськ (МолочанськийОЗЗСО), селах Таврія– відділення боротьби вільної;
-    у м. Молочанськ (МолочанськийОЗЗСО)– відділення футболу.
Діяльність ДЮСШ створює умови для занять популярними видами спорту для 344 сільських дітей та дітей м. Молочанська. 
На спортивній базі ДЮСШ і у ЗЗСО щорічно проводиться ряд міських та районних змагань, у тому числі, відкритих спортивних змагань. У місті Молочанськ п’ять років поспіль проходять змагання на Кубок міського голови з усіх видів спорту. У 2019 році у змаганнях прийняли участь 370 юних спортсменів з міст _Молочанська, Токмака, Бердянська, Мелітополя, Енергодара, Генічеська та, навіть, Києва.
Вихованці району відстоюють честь району в обласних, Всеукраїнських та Міжнародних змаганнях. Зокрема, у 2019 році вихованці ДЮСШ ТРР ЗО з кіокушинкай карате посіли неодноразово призові місця на чемпіонатах України та Європи. Учні району перемагають на Всеукраїнських змаганнях з гирьового спорту, боротьби вільної, кіокушинкай карате. За звітний період вихованцям району присвоєно: 

-    ІІІ - юнацький розряд – 15осіб;
-    ІІ - юнацький розряд – 35осіб;
-    І - спортивний розряд – 2особи;
-        КМС – 1 особа.


Проведений ІІ (районний) етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з 16 предметів. В олімпіадах взяли участь 199 учнів всіх шкіл району, з них 117 стали переможцями,  25 на область.
 Учні шкіл району взяли участь в інтелектуальних конкурсах: 
в районному етапі Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика взяли участь 29 учнів, 1 на обласний етап; 
в конкурсах в рамках МАН України –  5 учнів, 4 на область; 
конкурс ім. Т. Шевченка – 15 учнів, 1 на область;
Всеукраїнські учнівські природничі конкурси: «Sanflauer» - 149 учасників
«Колосок» - 154 учасника, «Геліанитус» - 163 учасника, «Левеня» - 34 учасника, Міжнародний конкурс з інформатики «Бобер» - 63 учасника;
З математики «Кенгуру» - 340.